top of page

How does my breastfeeding consultation work?

 

Do you want to address your breastfeeding concerns but also feel hesitant about inviting a lactation consultant over? I'll try to describe the typical lactation consultation in detail, so you can find out that there really is nothing to worry about.

 

You can schedule an appointment through the phone, SMS, the contact form on the website, email, chat, Facebook Messenger, or Instagram Direct. Choose the method that suits you best, ideally with a preliminary proposal of your available time slots.

 

you don't have to worry too much about the precise scheduling of the session. The consultation process will be tailored to your baby's needs. Either we'll start with a discussion and then move on to breastfeeding, or vice versa, or maybe even mixing things up.:-).

Firstly, I want to emphasize that you certainly don't need to worry about cleaning, the mess is the last thing I'm concerned about, and it's the first thing I completely understand. Taking care of a little baby is much more important than having a spotless home, and I know how it is like with little kids at home. :-)

I'm not coming over to eat or drink either, so please don't prepare or buy anything. There are much bigger priorities that we need to focus our time on.:-).

Upon arriving at your home, I will wash my hands first. If there's suspicion of contagious illness in me or anyone in my household, I won't provide in-person consultation. During flu/covid/and other epidemics, I use protective gear. If the situation doesn't require otherwise, I maintain a distance. I won't touch you or your baby unless the situation necessitates it and always with your consent..

Typical areas we'll cover together:

* Vyslechnu Vás jak to u Vás probíhá

 *Zeptám se na Vaše očekávání a co všechno chcete/potřebujete řešit

 *uděláme plán řešení Vaší situace, ukážu Vám ty nejefektivnější kroky a společně probereme Vaše možnosti

pomůžu Vám hledat tipy jak překonat potenciální překážky

* V případě potřeby poupravíme polohu a přisátí miminka, aby mohlo získávat ještě více mléka a aby se zmírnila případná bolest při kojení
* můžeme si popovídat o celkovém managementu kojení a spánku miminka a co je důležité sledovat
* Společně můžeme taky navázat miminko do šátku
* Kdykoliv se mě můžete na cokoliv zeptat

Moje návštěva není žádná zkouška, nebudu Vás v ničem hodnotit, nejsem tu od toho, abych Vás poučovala. Budu se snažit Vám co nejméně zasahovat do jinak běžného chodu péče o miminko a budu tam pro Vás, abych Vám poskytla ujištění, rady a návody pro problémy, které vy sama chcete řešit a do ničeho Vás nebudu nutit.

 

První setkání trvá většinou 1,5 hod. Pokud je potřeba domluvit kontrolní schůzku, ta většinou trvá 60 min. S každou první schůzkou získáte možnost se na mě obrracet kdykoliv budete potřebovat pozdější ujištění anebo se objeví nové dotazy, a to buď telefonicky anebo elektronicky.

 

Doufám, že jsem Vám ukázala, že se není čeho bát:-). Pokud ale i tak ještě potřebujete zodpovědět jakýkoliv dotaz, neváhejte mě kontaktovat

.

Hello

My name is Petra Drahorádová

I am breastfeeding counselor of Mamila o.z. organization, babywearing and cloth diaper consultant

IMG_3211.JPG
bottom of page