top of page
Vyhledat

Zvracení kojeného miminka

𝕍š𝕖𝕔𝕙𝕟𝕠 𝕔𝕠 𝕡𝕠𝕥ř𝕖𝕓𝕦𝕛𝕖𝕥𝕖 𝕧ě𝕕ě𝕥 𝕠 𝕓𝕝𝕚𝕟𝕜á𝕟í 𝕜𝕠𝕛𝕖𝕟é𝕙𝕠 𝕞𝕚𝕞𝕚𝕟𝕜𝕒


Jakkoliv děsivě blinkání vypadá, jakýkoliv strach v nás vyvolává, naprostá většina blinkání kojeného miminka je 𝐧𝐨𝐫𝐦á𝐥𝐧í - bez ohledu na to jaké množství miminko blinká, anebo zda mlíčko, které miminko blinká, je natrávené nebo řídké. Samotné blinkání, není-li doprovázeno ničím jiným, je fyziologické.

Blinkání má i ochrannou funkci - může odstraňovat bakterie a viry a napomáhá imunitě miminka vystýláním sliznic během blinkání, takže má vynikající vlastnosti i když vytéká z nosánku☺️.


Za normálních okolností proto není potřeba dělat žá𝐝𝐧á 𝐨𝐩𝐚𝐭ř𝐞𝐧í, 𝐫𝐨𝐳𝐡𝐨𝐝𝐧ě 𝐧𝐞 𝐯 𝐩𝐨𝐝𝐨𝐛ě 𝐨𝐦𝐞𝐳𝐨𝐯á𝐧í, 𝐳𝐤𝐫𝐚𝐜𝐨𝐯á𝐧í č𝐢 𝐨𝐝𝐝𝐚𝐥𝐨𝐯á𝐧í 𝐤𝐨𝐣𝐞𝐧í. Blinkání hned neznamená, že se miminko přejedlo a musím ho teď nechat odpočinout. Blinkání není důkaz toho, že je miminko napapané. (Větší blinkání naopak může být i projevem nedostatečného příjmu mléka, ale o tom si řekneme později). Takováto opatření by mohla naopak vést k potenciálním problémům s kojením a zároveň naopak i k zhoršení samotného blinkání.


Co je rozhodně po blinkání vhodné udělat je neváhat a 𝐮𝐦𝐨ž𝐧𝐢𝐭 𝐦𝐢𝐦𝐢𝐧𝐤𝐮 𝐬𝐞 𝐳𝐚𝐬𝐞 𝐧𝐚𝐤𝐨𝐣𝐢𝐭 - o to více pokud se nám zdá, že se více poblinkalo ☺️


𝐉𝐚𝐤é 𝐟𝐚𝐤𝐭𝐨𝐫𝐲 𝐬𝐧𝐢ž𝐮𝐣í 𝐫𝐨𝐳𝐬𝐚𝐡 𝐛𝐥𝐢𝐧𝐤á𝐧í ?

1. časté kojení. To co naopak miminko dráždí více na blinkání jsou situace, kdy má miminko už prázdné bříško, které se pak nárazověji naplní (a to nemusí být ani velkým množstvím mléka). Zamezením těchto výkyvů kojením dle skutečných potřeb miminka (co je prakticky prokojení celé bdělé fáze miminka), pomáhá miminkům k větší spokojenosti, bříško je častým kojením více v klidu a je to dobré i z hlediska jejich blinkání. Navíc, přímo během kojení miminka blinkají jen málo kdy. Miminko při sání posouvá obsah trávící soustavy směrem dolů. Kontinuálnější kojení proto pomáhá “udržovat” mlíčko v bříšku.


2. Nedávat rutinně odříhávat. Taky jste slyšeli, že je odříhnutí potřeba, aby se miminko nepoblinkalo? Toto už studie vyvrátily a dokonce dokázaly, že rutinní odříhávání může v některých případech způsobit i ještě více blinkání. Dávejte miminko odříhnout pouze v případě, pokud si to skutečně vyžaduje, neboť často právě snaha o odříhnutí miminko probere z usínacího procesu, což může být pak problematické z hlediska opětovného usnutí a bludného kruhu, ve kterém miminko pláče, kojí se, neusne a blinká.


3. Umožnit miminku udržet se v usínacím procesu kojením a kontaktem. Když miminko chce spinkat, zbytečně ho nerušte snahou o odříhnutí, přebalení či snahou, aby usnulo v postýlce mimo prs. Pokud miminko při kojení usne, nechte ho spát - například u sebe v nosítku či šátku nebo ve společné posteli u vás. Cyklus kojení končí až usnutím miminka.


𝐀 𝐜𝐨 𝐯 𝐬𝐢𝐭𝐮𝐚𝐜𝐢 𝐤𝐝𝐲 𝐦𝐢𝐦𝐢𝐧𝐤𝐨 𝐛𝐥𝐢𝐧𝐤á 𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐬𝐩í𝐯á𝐧í 𝐧𝐞𝐧í 𝐯 𝐩𝐨řá𝐝𝐤𝐮?

Pokud miminko nedostatečně prospívá, na vině není samotné blinkání. Miminko nedostatečně prospívá, protože potřebuje navýšit příjem mléka => a zároveň je možné, že i právě proto více blinká. Snahou by proto mělo byť 𝐧𝐚𝐯ýš𝐢𝐭 𝐩ří𝐣𝐞𝐦 𝐦𝐥é𝐤𝐚 společně s LP, ne kojení omezovat či podnikat jiné kroky, které mají primárním cílem pouze snížit rozsah samotného blinkání. Toto je kontraproduktivní.


𝐁𝐥𝐢𝐧𝐤á𝐧í 𝐣𝐚𝐤𝐨 𝐢𝐧𝐝𝐢𝐤á𝐭𝐨𝐫 𝐬𝐧íž𝐞𝐧é𝐡𝐨 𝐩ří𝐣𝐦𝐮 𝐦𝐥é𝐤𝐚

Některé blinkání může být přímo projevem sníženého příjmu mléka. Pro tuto kategorii je typická situace kdy si miminko po porodu normálně blinkalo, ale později začíná blinkat více. Přidruženým projevem bývá dále to, že miminko na prsu už nepije tak vydatně a/nebo nepije tak často jak předtím, případně už i méně ochotně. Často to může vystupňovat i do stádia, že se významněji zpomaluje už i tempo prospívání miminka. Příčinou ale není samotné blinkání, ale to, že miminku klesl příjem mléka.

Když žaludeční kyseliny nejsou v dostatečném množství a dostatečně často nařeďované mateřským mlékem, miminko se dostává do nerovnováhy. Vyšší příjem mléka naopak zklidní prostředí žaludku, neutralizuje ho a blinkání se zase zmírní.


Ne každé větší blinkání ale musí znamenat nižší příjem mléka. 𝐒𝐦ě𝐫𝐨𝐝𝐚𝐭𝐧é 𝐣𝐞 𝐯ž𝐝𝐲 𝐩𝐨𝐮𝐳𝐞 𝐭𝐨, 𝐣𝐚𝐤 𝐯𝐲𝐩𝐚𝐝á 𝐯𝐲𝐝𝐚𝐭𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐩𝐢𝐭í 𝐦𝐢𝐦𝐢𝐧𝐤𝐚 𝐧𝐚 𝐩𝐫𝐬𝐮. Pokud LP z Mamily vyhodnotí, že pití miminka na prsu vypadá v pořádku, není potřeba cokoliv řešit. Pokud se Vám s blinkáním cokoliv nezdá, prvním krokem by proto mělo být ověření kojení s LP, předtím než podniknete jakékoliv jiné kroky 💕

 

Pro návrat na všechny články blogu TADY

85 zobrazení

Comments


bottom of page