top of page
Vyhledat

Mám málo mléka

NAVYŠOVÁNÍ TVORBY MLÉKA a MÁM DOST MLÉKA?


Na otázku, zda máte dostatek mléka, nejspolehlivěji odpovídá pozorování kojení, sledování pití miminka dle pauz v pohybu brady.

Jestli má miminko dost mléka, NELZE samostatně posoudit POUZE dle:

- spokojenosti miminka

- jak miminko spinká

- kolik mléka je žena schopna odsát

- že dostatečně miminko vylučuje

- vážením před a po kojení

-že jsou prsa na pocit "prázdná"

- toho, že po kojení vypije dokrm z lahve


Pokud si nejste jistá jestli se Vás a Vašeho miminka opravdu týkají potíže s dostatečným příjmem mléka, doporučuji pozvat si LP z Mamily osobně. https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/


Cílem kojení nejsou tvrdá nalitá prsa. Toto není známkou správně fungující tvorby mléka ani kojení. Naopak nalévání prsou pravděpodobně značí, že se prsa nevyprazdňují efektivně a může to všechno mít za následek právě snižování tvorby mléka.


Zároveň nemusíte nikdy pochybovat o tom, že by Vaše mléko bylo nekvalitní, či jakkoliv slabé. Takové mléko neexistuje. Jde pouze o množství přijatého mléka. A to lze ovlivňovat.


NAVYŠOVÁNÍ PŘÍJMU MLÉKA

Proces navyšování tvorby mateřského mléka spočívá v několika krocích. Tvorbu mléka ovlivňuje odběr mléka z prsu. Čím je efektivnější a častější, o to více mléka se tvoří.


1) častý kontakt, kůže na kůži


2) kojit kdykoliv miminko komunikuje zájem o kojení (vrtí se, otevírá pusinku, otáčí se,.. - stačí jeden z těchto projevů). Nesledovat žádné intervaly ani délkou pobytu na prsu. Kojit kdykoliv miminko nespí a komunikuje tento zájem. (V tomto ohledu se můžete podívat na video Mudr. Zuzany Čulokové na Instagramu TADY. )


3) úprava přisátí na správné asymetrické hluboké (tot brada v prsu, nos od prsu, hlavička mírně zakloněná, nejsou vidět rtíky ani koutek, bradavka je na horním patře, spodní ret pokrývá dvorec větší mírou než horní, obě tváře se dotýkají prsu), při tomto přisátí dokáže miminku z prsu vypít mnohem více mléka.


4) správný manažment střídání prsou. U kojení rozeznávat kdy miminko polyká a kdy saje bez pití a když se tok zpomalí, tak prs stlačit. Když už nepije ani při stlačování a neusíná/chce pít, tak strany vystřídat. Stláčení provádět tak, že chytnete prs celou rukou co nejdál od dvorce a držíte stlačený (nepumpovat, nepohybovat palcem, jenom prostě držet dlouho stlačený). Když miminko odpočívá a nedělá sací pohyby, tak taky povolit a až zase začne sát, tak zase stlačte a držte stlačený. V momentě kdy se začne kroutit i při stlačování anebo už nepije ani při stlačování, prsa vystřídejte a proces opakujte na druhé straně. Takto můžete opakovat několikrát, až do ty doby než miminko usne/je spokojené a nekomunikuje už zájem kojit se.


5) nepoužívat žádné náhražky prsu, protože mají velký potenciál narušovat sání miminka na prsu a schopnost vypít více mléka. Pokud je zatím potřeba dokrmovat, tak doporučuji pouze laktační pomůckou (cévkou) na prsu přímo při kojení.


6) LP Vám při osobním setkání doporučí další kroky na míru Vaší situaci.


Odsávání za účelem navýšení tvorby mléka nedoporučujeme. Mnohem účinnější a udržitelnější je podniknout kroky k tomu, aby kojení bylo efektivní a všechno mléko pilo miminko samo přímo z prsu.


LP z Mamily Vám ukáže jak na toto všechno, bude Vás provázet a doporučí další individualizované kroky dle situace.

Seznám LP z Mamily dle lokality je tady.


 

Pro návrat na všechny články blogu TADY

570 zobrazení

Yorumlar


bottom of page