top of page
Vyhledat

Jak na příkrmy


Zavádění příkrmů pro miminka v nás často vytváří pocit, že je to něco, co má speciální pravidla a specifické instrukce. Máme strach, abychom neudělali chybu a začali správně. Studie ale potvrzují, že na pořadí zavádění jednotlivých potravin nezáleží.

Miminko nemusí jíst žádnou speciální stravu, naopak může jíst rodinné jídlo společně s rodinou.


Kojená miminka se mají začít učit jíst cca v 6.měsících, nekojená cca ve 4. měsících. Plné kojení do 6.měsíců má ochranný vliv. Kdy ale přesně začít závisí od připravenosti miminka. Nejdříve jsou miminka schopná dávat si ručičky a hračky do pusinky. Pozorují rodiče, otevírají pusinku a napodobují. Až se nakonec dítě samo snaží chytit jídlo do ručičky, tak je připravené to vyzkoušet.


Jídlo nemusí být bez chuti, může mít normální podobu jídla, které jí celá rodina, s tím, aby byla zachovaná zdravá vyvážená strava. Stačí méně osolit a dosolit sobě až přímo na talíři. Miminko ale toho stejně moc nesní.


Neexistuje ani správná potravina, kterou je potřeba začít jako s první. Výběr potravin neovlivní jestli miminko bude v budoucnu zdravé, nealergické a ani to jestli bude jedlík. Postup není nijak medicínsky, ani vědecky podmíněný, ale pouze kulturně.


Koncept imunologického okna už byl vědecky vyvrácený a diskreditovaný jako neopodstatněný. Koncept vznikl na základě nesprávně pochopeného dokumentu. Ale i tak žádné autority nikdy své doporučení ohledně plného kojení do minimálně 6 měsíců nikdy nezměnili. Studie taky nepotvrdily, že by dřívější zavedení alergenů snižovalo riziko rozvoje alergií.


Cílem příkrmů není postupně odstavit od kojení. Příkrmy se ke kojení přidávají a kojení NEnahrazují. Jsou doplňkem ke kojení, které stále probíhá ve stejné míře.

Miminko může dlouho jenom zkoumat, olizovat. Nejde o to, aby něco snědlo, anebo aby snědlo konkrétní množství. Cílem je seznámit se s různými chutěmi, různou konzistencí jídla, vůni, aby z toho dítě mělo radost z učení, radost z experimentování a získalo pozitivní vztah k jídlu.


Při zavádění příkrmů je důležité stále zabezpečovat dostatečné kojení.


Pro více detailních informací doporučuji taky skvělou online přednášku “Ako sa bábätko učí jesť”: https://www.mamila.sk/.../pre.../oznamy-o-kurzoch/prikrmy/

219 zobrazení
bottom of page