Vyhledat

Jak na příkrmy


Zavádění příkrmů pro miminka v nás často vytváří pocit, že je to něco, co má speciální pravidla a specifické instrukce. Máme strach, abychom neudělali chybu a začali správně. Studie ale potvrzují, že na pořadí zavádění jednotlivých potravin nezáleží.

Miminko nemusí jíst žádnou speciální stravu, naopak může jíst rodinné jídlo společně s rodinou.


Kojená miminka se mají začít učit jíst cca v 6.měsících, nekojená cca ve 4. měsících. Plné kojení do 6.měsíců má ochranný vliv. Kdy ale přesně začít závisí od připravenosti miminka. Nejdříve jsou miminka schopná dávat si ručičky a hračky do pusinky. Pozorují rodiče, otevírají pusinku a napodobují. Až se nakonec dítě samo snaží chytit jídlo do ručičky, tak je připravené to vyzkoušet.


Jídlo nemusí být bez chuti, může mít normální podobu jídla, které jí celá rodina, s tím, aby byla zachovaná zdravá vyvážená strava. Stačí méně osolit a dosolit sobě až přímo na talíři. Miminko ale toho stejně moc nesní.


Neexistuje ani správná potravina, kterou je potřeba začít jako s první. Výběr potravin neovlivní jestli miminko bude v budoucnu zdravé, nealergické a ano to jestli bude jedlík. Postup není nijak medicínsky, ani vědecky podmíněný, ale pouze kulturně.


Koncept imunologického okna už byl vědecky vyvrácený a diskreditovaný jako neopodstatněný. Koncept vznikl na základě nesprávně pochopeného dokumentu. Ale i tak žádné autority nikdy své doporučení ohledně plného kojení do minimálně 6 měsíců nikdy nezměnili. Studie taky nepotvrdily, že by dřívější zavedení alergenů snižovalo riziko rozvoje alergií.


Cílem příkrmů není postupně odstavit od kojení. Příkrmy se ke kojení přidávají a kojení NEnahrazují. Jsou doplňkem ke kojení, které stále probíhá ve stejné míře.

Miminko může dlouho jenom zkoumat, olizovat. Nejde o to, aby něco snědlo, anebo aby snědlo konkrétní množství. Cílem je seznámit se s různými chutěmi, různou konzistencí jídla, vůni, aby z toho dítě mělo radost z učení, radost z experimentování a získalo pozitivní vztah k jídlu.


Při zavádění příkrmů je důležité stále zabezpečovat dostatečné kojení.


Pro více detailních informací doporučuji taky skvělou online přednášku “Ako sa bábätko učí jesť”: https://www.mamila.sk/.../pre.../oznamy-o-kurzoch/prikrmy/

11 zobrazení

LAKTAČNÍ PORADKYNĚ 

Petra Drahorádová

774 039 565

Můžete mi taky kdykoliv napsat sms, email anebo na chat. 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now