top of page
Vyhledat

Bolest bříška (“koliky”)

Bolí ho bříško…, stále pláče…, probudí se s pláčem…, kroutí se…, prohýbá do luku…, zvedá nožičky…, usne při kojení a když ho položím, tak se po chvilce probudí a pláče…, dlouho pláče než usne…, dávám si pozor na to co jím a i tak ho bolí bříško…, vůbec nespí, má koliku…” 😢

Znáte to?


Opravdu musíme jenom vydržet? Anebo vyzkoušet několik různých kapiček na bříško, které stejně obvykle nepomáhají? Projevy koliky můžou častokrát být způsobené něčím jiným, anebo být alespoň zhoršené něčím jiným. Potvrzuje to třeba i tento vědecký článek: https://www.mamila.sk/cz/pre-matky/dojcenie-a/veda-kolika/


Lidské mládě se rodí hodně nezralé a maximálně závislé na matce. Od toho se odvíjí i jeho očekávání ohledně péče o něj.


Miminko nám své potřeby stále komunikuje. A jediným způsobem jak umí urgenci potřeb projevit, je vrtění, kroucení a pláč. Miminko potřebuje, abychom zareagovali dříve než upadne do zoufalství.


Co všechno miminko svým kroucením komunikuje a jakými opatřeními lze tyto projevy zlepšit ?


1. Zlepšit kojení:

Miminko může komunikovat potřebu lepšího či pohodlnějšího pití a vhodnějšího toku mléka. Pokud se zajistí, aby miminko dokázalo lépe regulovat příjem mléka a aby na prsu správně pilo, situace se může zlepšit.

Zlepšení kojení a efektivnější pití může pomoci, aby se snížilo množství projevů “bolesti bříška”.


2. Kojit kdykoliv dle potřeb miminka, kdykoliv komunikuje zájem, kdykoliv je neklidné, kdykoliv se vrtí.

Miminko se může chtít kojit přesto, že před chvilkou pilo. Klidně mu umožněte přisát se zpět na prs, kdykoliv, i když se zrovna před chvilkou kojilo, vždy kdy začne být neklidné. Malé miminko by potřebovalo prokojit celou bdělou fázi. Kojení mu pomáhá naplňovat nejen potřebu hladu a žízně, ale také potřebu uspat/udržet ve spánku, dát se do stavu pohody, uklidnit se, zahřát či zchladit. A toto jsou stejně legitimní potřeby, které si malé miminko nedokáže samo naplnit. 💕

Nemusíte se bát, že častým kojením bude miminko bolet bříško. Naopak


3. Zlepšit spánek a usínání miminka a dokázat miminku pomoci, aby usnulo.

Kojení, spánek a pláč vzájemně úzce souvisí.

Nejčastější příčiny nespokojenosti souvisejícího se spánkem a usínáním jsou:

- miminko je už unavené a chce usnout a potřebuje při usínání pomoc

- miminko mělo příliš mnoho podnětů, je přetažené a nedokáže se upokojit

Miminku může pomoci, pokud se ho budete snažit uspávat během dne tak, aby nebylo moc dlouho vkuse vzhůru. Malé miminko by nemělo být vzhůru delší dobu než je max cca hodina a celá bdělá fáze by měla být víceméně prokojená.

Snažte se taky podniknout kroky k tomu, aby spalo dostatečně často a dostatečně dlouho v kontaktu s maminkou a aby nemělo kromě kojení moc jiných podnětů. Můžete si dát miminko do šátku a kojit ho při tom. Pokud děťátko totiž necháme vzhůru, může v pohodě vydržet nespat, ale uspat ho pak později bude stále těžší a bude stále nespokojenější.

V tomto směru je taky vhodné vyhnout se rutinnímu odříhávání.

Miminka mají po usnutí dlouhou fázi mělkého spánku (20-30 min) kdy není vhodné je z tohoto usínacího procesu přerušovat. Kdykoliv se malé miminko probudí, očekává kojení a případnou pomoc přejít do dalšího spánkového cyklu kojením.


4. Zabezpečit maximum kontaktu, který je pro miminko nejesenciálnější potřebou ze všech.

Miminko potřebuje být v náručí rodičů, a když tam není, může být nespokojené. Mnohá miminka nesplňují představu rodičů o tom, že po nakojení by mělo být spokojené, ležet a nějakou dobu se hrát samostatně. Pro miminka je kontakt nejdůležitější podmínkou pro to, aby všechny ostatní funkce mohly v klidu fungovat.

Kontakt miminku dává pocit bezpečí, je to pro něj pud přežití. V kontaktu se miminko vyvíjí nejzdravěji. Miminko celým svým tělem vysílá signály, že chce být v kontaktu (i proto mají miminka "Moroův reflex")


5. Miminko vyjadřuje svou potřebu kakat či čurat a může mu pomoci, když ho rozbalíme.

Mnohá miminka se dokážou lépe na vylučování uvolnit, když jsou rozbalená. A tehdy často zmizí i problémy s nespokojeností.

Až na výjimky, strava matky neovlivňuje chování a pláč miminka.

 

Pro inspiraci se můžou hodit tyto videa: 

Pro návrat na všechny články blogu TADY

400 zobrazení

Comentarios


bottom of page